Z roku na rok narty biegowe, potocznie nazwane biegówkami stają się coraz bardziej popularne. I nie ma się co dziwić, jest to naprawdę świetny sport. Angażuje do pracy nie tylko nogi, ale również górne partie ciała, między innymi obręcz barkową i mięśnie skośne brzucha.

Cały sprzęt to właściwie trzy rzeczy, które również można wypożyczyć: narty biegowe, buty i kijki. Nic więcej nie jest potrzebne. Oprócz pozytywnego nastawienia oczywiście.

DCIM100GOPROGOPR1513.

Widok ze szczytu Smrk

Na biegówkach równie ważny jest ubiór. Do plecaka obowiązkowo wsadzamy suchą bieliznę lub grubszą kurtkę, którą bardzo docenimy przy zjeździe. Od razu po wyjściu z auta jest zimno, trzeba więc się szybko organizować i wskakiwać na narty. Oczywiście po kilku minutach jesteśmy już na tyle rozgrzani, że wiele osób po drodze ściąga z siebie niepotrzebne warstwy.

Oczywiście wszystko jest zależne od panującej temperatury.

DCIM100GOPROGOPR1506.

Szczyt Smrk

Do plecaka również warto włożyć termos z ciepłą herbatą i coś pożywnego do jedzenia (kanapki z indykiem, banan, gorzka czekolada). W zimie nasz organizm traci równie dużo energii na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, bieżące jej dostarczanie jest więc niezbędne, abyśmy cały czas mieli siłę.

Nie każdy w zimie lubi jazdę na rowerze. Powody są różne: zimno, brak odpowiedniego sprzętu, śnieg, a niektórzy chcą zwyczajnie tęsknią za sportami zimowymi, aby z wielką tęsknotą i nową energią wskoczyć na dwa kółka, gdy tylko zacznie się sezon.

DCIM100GOPROGOPR1422.

Selfie zawsze spoko.

Jedne z ciekawszych i dobrze przygotowanych tras biegówkowych znajdują się w Czechach, m.in. na Pradziadzie, Paprsku czy Rejviz. Dobrą wiadomością jest, że w Polsce sport ten staje się równie popularny, pojeździć więc możemy między innymi w Jakuszycach.

Jestem zwolenniczką zastąpienia roweru nartami lub biegówkami zimą, gdyż równie mocno je uwielbiam.

Nie ma co się dłużej zastanawiać, trzeba wstawać z kanap i szukać śniegu póki jeszcze czas! :)

DCIM100GOPROGOPR1508.

Szczyt Smrk – trasa w stronę Petrikova.

 

 

Share This