Chorwacja z roku na rok jest coraz bardziej oblegana przez turystów, a w szczególności przez Polaków. Jednak tak bardzo jak oblegane są plaże i miasteczka turystyczne, tak trasy rowerowe wciąż pozostają zagadką. Nieodkryte single i szczyty gór to dla wielu z nas tajemnica. W tym roku po raz kolejny postawiłam na aktywny wypoczynek i wybrałam się w sierpniu eksplorować Chorwację na rowerze.

 

DCIM101GOPROGOPR2523.

widok na promenadę w Makarskiej

 

Moja tygodniowa przygoda odbywała się na południu Chorwacji, a dokładniej na Makarskiej Riwierze, gdzie rozciąga się najwyższy masyw górski w Dalmacji – Biokovo. Jest to więc idealna miejscówka na połączenie odpoczynku z jazdą na rowerze. Piękne plaże i ciepłe morze zachęcają do leżenia w momencie, w którym temperatura jest zbyt wysoka, żeby jeździć po górach. Natomiast poranki i popołudnia to idealny czas, aby trochę pokręcić.

 

DCIM100GOPROGOPR2301.

W drodze na Sv. Jure

 

Plan rowerowy składał się z dwóch części – jazda po szosie i po leśnych trailach. Oczywiście jako że mogłam zabrać ze sobą tylko jeden rower, musiałam to jakoś wypośrodkować i padło na hardtaila, Kellys Hacker 50, który świetnie sprawdził się na obydwóch nawierzchniach.

 

DCIM100GOPROGOPR2287.

DCIM100GOPROGOPR2276.

W drodze na Sv. Jure

 

Pierwsza część planu, czyli szosa. Padło na dwa miejsca do zdobycia. Pierwszy, punkt widokowy z trzema krzyżami, z którego widok jest naprawdę warty hektolitrów potu, rozciąga się mianowicie na całe wybrzeże Makarskiej Riwiery i wyspy położone naprzeciwko, czyli Brac i Hvar. Trasa nie jest długa, punkt jest położony nad samą Makarską, jednak droga od samego początku ciągnie się pod górę. Punkt drugi, park narodowy Bikovo ze szczytem Sv. Jure. Tutaj sprawa nieco się komplikuje, ponieważ dojazd do samego parku to tylko jakieś 12km po szosie, oczywiście pod górę, natomiast dojazd do szczytu Sv. Jure to przewyższenie 1762m n.p.m., zważając na to, że startujemy z poziomu 0, jest to nie lada wyczyn, szczególnie w dużych temperaturach, przekraczających 30 stopni. Ale tak jak poprzednio, jest to wysiłek naprawdę warty zachodu.

 

DCIM101GOPROGOPR2506.

Obowiązkowe zakupy na bazarze.

DCIM101GOPROGOPR2536.

DCIM101GOPROGOPR2543.

Punkt widokowy – Trzy Krzyże

 

Druga część planu – leśne triale. I również plan dwuczęściowy. Pierwsza trasa ciągnie się od Makarskiej do kolejnego większego kurortu – Baska Voda. Trasa nie jest długa, jednak warta przejechania. Ciągnie się mianowicie wzdłuż wybrzeża, pod samymi skałami, leśnym trailem z widokiem na morze, mniejszymi miasteczkami i długą nadmorską promenadą.

 

imgp1611 imgp1630

Droga z Makarskiej do Podgory.

imgp1690

Rynek w Makarskiej.

 

Kolejny punkt wycieczki to trasa w przeciwną stronę, do Podgory. Tutaj zdecydowanie więcej lasu, luźnych kamieni, podjazdów i zjazdów. Jednak po drodze punkty widokowe wynagradzają wszelki wysiłek.

Generalnie Chorwacja jest miejscem, które oferuje możliwość aktywnego wypoczynku. Jak dla mnie najlepszą opcją jest wyjazd na 10 dni. Zdążymy w tym czasie i poleniuchować na plaży, nabrać trochę siły, ale będzie też czas na wyszukiwanie fajnych miejscówek na rowerze, zdobycie kilku szczytów i zwiedzanie.

 

DCIM101GOPROGOPR2534.

Punkt widokowy na Makarską.

img_3084 imgp1566

 

Poza całą gamą rozrywki, odpoczynku, szlaków rowerowych i cudownych widoków, Chorwacja jest idealnym miejscem dla smakoszy kuchni śródziemnomorskiej, do których zdecydowanie należę. Świeże ryby prosto z grilla na statku, różnego rodzaju owoce morza (kalmary, muszle, krewetki, ośmiornice), świeże owoce i warzywa, figi prosto z drzewa, sery, oliwa, domowe wino. Jeżeli chodzi o jedzenie, mogłoby to być moje stałe menu. Idealne szczególnie dla sportowców.

 

DCIM101GOPROGOPR2573.

 

Dla niektórych jedynym minusem w całej tej wyprawie mogą być wysokie temperatury. Jazda w temperaturze grubo powyżej 30 stopni to nie lada wyczyn, na szczęście mi to odpowiada w 100%. Można jeszcze pokręcić nosem na dojazd, gdyż połączenia samolotowe są średnie, a jazda autem.. Jeżeli mieszkamy przy granicy z Czechami (tak jak ja :) ) to jest spoko. Jeżeli jesteśmy z centralnej części lub jeszcze dalej – wyprawa staje się dość długa i męcząca. Ale jak to mówią – dla chcącego nic trudnego, a miejsce jest naprawdę warte przejechanych kilometrów!

 

DCIM101GOPROGOPR2553.

DCIM101GOPROGOPR2656.

DCIM100GOPROGOPR2248.

DCIM100GOPROGOPR2282.

 

 

Share This