Styczeń i luty to miesiące, w których każdemu ciężko znaleźć czas na cokolwiek. Nowe postanowienia, dużo pracy, realizacja nowych planów, studenci zmagają się z sesją egzaminacyjną, pracodawcy wymagają jeszcze więcej od siebie i od innych, pogoda też nie zawsze dopieszcza..

 

img_5985

 

Warto jednak w tym całym pędzie znaleźć chwilę dla siebie. Jako że jest zima, na rower jeszcze przyjdzie czas w sezonie . Dlaczego by nie wykorzystać mrozu i śniegu i nie wybrać się na biegówki? Są świetną alternatywą dla rowerowego treningu, a przy okazji sprawiają wiele frajdy. Nie potrzeba specjalnych umiejętności, a sprzęt można wypożyczyć.

 

img_5841

 

Czesi, podobnie jak ścieżki rowerowe, mają niesamowite trasy biegówkowe. Jedną z ciekawszych jest droga na Paprsek (1007 m n.p.m.), około 40 minut jazdy od granicy w Głuchołazach.

Tras na Paprsek jest wiele. Zaczynają się między innymi w Petrikovie, mieście znajdującym się 2km od popularnego kurortu narciarskiego – Ramzovej, ale startować można również z Ostružnej czy Horni Lipovej. Możliwości dotarcia na samą górę jest więc wiele.

 

img_5981

 

Sprawdzona przez nas trasa zaczyna się w Petrikovie. Najkrótsza i najbardziej popularna, wiodąca prosto do chaty Paprsek ma około 6km.

Technicznie trudniejsza, bardziej malownicza i dłuższa trasa wiedzie przez Brousek (1115 m n.p.m) na szczyt Smrk (1124 m n.p.m.), skąd krótki zjazd prowadzi do celu. Warto jednak wziąć pod uwagę, że na Paprsku jest łącznie kilkanaście różnych tras biegówkowych, można więc wydłużyć swoją wyprawę, w miarę sił i możliwości odkrywać coraz to nowe miejsca.

 

img_5824

 

Koniec końców, kilometrów na liczniku może wyjścia całkiem sporo.

Po dotarciu na szczyt w chacie można odpocząć, wysuszyć się i doładować energią. Istnieje również możliwość wynajęcia pokoju, także można wybrać się na weekend i odkrywać okoliczne trasy.

 

img_6081

 

A co najfajniejsze w tym sporcie, że po wbiegnięciu wielu kilometrów pod górę, zjazd może być równie szybki jak na zjazdówkach czy desce!

To co, kogo przekonałam? Do zobaczenia na trasach! :)

 

img_5803

 

 

Share This